theme wordpress

تاریخچه

خواستگاه شرکت آرین سازه رابین

لرستان به معنی سکونتگاه مردم لر، یکی از استان‌های پرجمعیت ایران به مرکزیت شهر خرم‌آباد است. این استان به خاطر کوه‌ها، آبشارها و جنگل‌های بلوطش شهرت دارد. همچنین مفرغ لرستان از نظر باستان‌ شناسان دارای شهرت بسیار است.

لرستان تنها استان ایران است که یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را مختص خود کرده، چرا که این استان از اهمیت فوق‌العاده تاریخی برخوردار است. این بخش‌ها شامل پیش از تاریخ، تاریخی و لرستان، دوران اسلامی و مهر و سکه است.

خط مشی

این استان با دارا بودن ۱۲ درصد آب‌های ایران، سومین استان پرآب کشور به شمار می‌رود.

لرستان مکانی است که ۴۰ هزار سال از قدمت آن می‌گذرد. باستان‌شناسان این سرزمین را به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های انسان شناسایی کرده‌اند. پیش از ورود مادها، اقوامی مثل کاسی‌ها، لولوبیان و عیلامی‌ها در این مکان می‌زیسته‌اند، سنگ نوشته‌ها و حکاکی‌ها و سفالینه‌های متعدد کشف شده در این سرزمین گواه این مطلب است.

در لرستان آثار باستانی و تاریخی فراوانی مشاهده می‌شود، این آثار را می‌توان به سه دوره پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی تقسیم کرد. نقاشی‌ها، کنده‌کاری‌های غارها، سفالینه‌ها و اشیای مفرغی از یافته‌های پیش از تاریخ لرستان هستند. به دلیل کوهستانی بودن منطقه، نخستین ساکنان در مناطق مرکزی و غربی لرستان سکونت یافتند. بیش از ۲۵۰ غار و پناهگاه صخره‌ای در لرستان وجود دارد که نیمی از آنان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌اند. غارهای منقوش پیش از تاریخ هومیان یک، هومیان دو و میر ملاس کوهدشت و دوشه بخش چگنی خرم‌آباد، غارهای مسکونی پیش از تاریخ دره خرم‌آباد مانند غارهای پاسنگر، قمری، کنجی، گرارجنه، یافته و غار باستانی و شگفت‌انگیز کلماکره پل‌دختر و غار تمندر، غار شاهرود و غار بزنوید الیگودرز از جمله غارهای مهم این استان محسوب می‌شوند.

قلعه فلک‌الافلاک، آبشار بیشه، آبشار نوژیان، آبشار وارک، غار کلماکره، مسجد جامع بروجرد، سنگ نبشته خرم‌آباد، مسجد سلطانی و امامزاده جعفر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌اند.

 

 

 

مفاخر:

علي‌محمد ساكي (1373- 1314) محقق و شهردار خدوم خرم‌آباد

سيد فريد قاسمي – محقق و روزنامه‌نگار لرستاني(متولد 1343)

غلام‌رضا محمدي – دارنده 4 نشان از مسابقات جهاني كشتي آزاد و سرمربي تيم ملي ايران(متولد 1349)

علامه سيد جعفر شهيدي (1386- 1297)

دکتر عبدالحسين زرين‌كوب (1378- 1301)

حميد ايزدپناه – شاعر و محقق لرستاني (متولد 1311)

علي‌اكبر شكارچي – موسيقي‌دان و نوازنده لرستاني (متولد 1328)

ایرج رحمانپور(حنجره زخمی زاگرس) – موسیقی دان و خواننده (متولد 1335)

آرش ميراسماعيلي – دارنده 4 نشان جهاني جودو – پرافتخارترين جودوكار ايران (متولد 1359)

مسعود رايگان – هنرپيشه سينما و تلويزيون (متولد 1330)

مرحوم ناصر ميرزايي – فوتباليست (1390 -1333)

دكتر علي خاكي‌صديق – رييس دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي (متولد 1341 خرم‌آباد)

دكتر كرم‌الله طولابي- بنیان‌گذار لاپاروسکوپی پیشرفته در كشور (متولد 1344)

محمدرضا رحمانی یاراحمدی با نام هنری مهرداد اَوِستا (متولد 1308)